3 kroky k úspěšnému novoročnímu úklidu v duši

01.01.2021

Že je běžné udělat novoroční úklid ve svých věcech, na tom se všichni určitě shodneme. Víte ale, že stejný úklid je velmi praktické provést i ve svém nitru?

Nevím jak vy, ale já s každým dalším rokem mám stále silnější nepřekonatelnou touhu odhazovat staré, abych do života mohla přivítat nové. Přijmout všechno to, co ke mně dosud nemohlo přijít, protože jsem v sobě měla plno všeho ostatního, než aby se tam pro cokoliv nového našlo místo. A letos je ta touha ještě mnohem větší. Vše je určitě podpořeno i příznivou konstelací, která k odkládání starého a přežitého dává veliký impuls, a tak je takový úklid na pořadu dne ještě o to více.

Jaké kroky je potřeba učinit, pokud si chceme ve své duši pořádně a do hloubky uklidit?

Hloubkový úklid v duši není nutné dělat pouze s příchodem nového roku, je možné se do něj pustit kdykoliv, když pocítíme, že bychom si chtěli v sobě něco ujasnit. Nicméně očistný proces generálního novoročního úklidu nám může být jakýmsi každoročním rituálem, při němž se vypořádáme se vším, co nám uplynulý rok přinesl, odnesl a také s tím, co v nás během tohoto období vyplavalo na povrch třeba i z časů minulých.

Pořádek si začněme dělat postupně ve všech oblastech života, až najednou pocítíme velikou úlevu. Je potřeba vzít každý jednotlivý šuplíček, který v sobě najdeme. Uděláme v něm inventuru, zjistíme, co se v něm nachází, a protřídíme. Ponecháme si jen to, co nám může být dále prospěšné. Vše ostatní, co nás tíží a drží zpět, necháme rozplynout. Minulost už nezměníme, tak se zaměřme na proměnu své přítomnosti, která nám určuje naši budoucnost. To je klíč k vystoupení ze začarovaného kruhu, v němž se mnohdy točíme.

První fází hloubkového úklidu duše je inventura ve všech vztazích. Nemá smysl setrvávat ve vztahu, který nás drží na místě a nemůžeme se tak pohnout dál. Pokud cítíme, že nám nějaký vztah bere sílu nebo v něm nemůžeme být takoví, jací doopravdy v hloubi své duše jsme, bude na pořadu dne zvážit, co s tím. Neříkám, že vztahy je nutné hned bezhlavě opouštět, ale jestliže ve svém nitru cítíme, že to není tak nějak úplně ono, tak to je rozhodně důvod s tím něco udělat. Co, to už nechám na vás.

Smysl nemá ani setrvávání ve vztahu, kde máme potřebu druhého měnit k obrazu svému. Proč být s někým, koho nejsme schopni přijmout takového, jaký je? To přeci nedává žádný smysl. Naše srdce má hned jasno, tak mu nevnucujme nějaké naše domněnky a představy a nesetrvávejme ve vztazích, které jsou jen jakousi náhražkou. To platí jak o vztazích partnerských, tak i kamarádských a rodinných. Kde to nelze jinak a není vůle z obou stran, nechme být a nechme jít. Neplýtvejme svým časem, který nám byl tady na Zemi dán.

Dále protřídíme činnosti, kterým se věnujeme. Vezmeme všechny šuplíčky a škatulky s tímto obsahem a uděláme inventuru i v nich. Máme neustále málo času a bojujeme proti němu jako proti větrným mlýnům? Někde je chyba a my jsme jediní, kdo ji může napravit. Máme právě teď, ostatně jako kdykoliv jindy, vše ve svých rukách. Chceme si číst nebo poslouchat hudbu, ale místo toho každý večer sedíme před televizí? Scházíme se s lidmi, se kterými si nemáme co říct, a to jen proto, že jsme to tak dělávali celá léta a "sluší se to"? Věnujeme svůj čas činnostem, které nás vyčerpávají?

Právě teď je ten nejlepší čas udělat za vším tlustou čáru, vyházet přebytečné a únavné činnosti pryč a plnými doušky se věnovat tomu, co nás naplňuje a dělá nám radost. Přesně v tento okamžik je ta pravá chvíle dát vale všemu tomu, co již nemá z nějakého důvodu v našem životě místo a zabírá to čas činnostem, které nás nyní plně vyjadřují, naplňují a rezonují s námi. Čtěte, poslouchejte hudbu, tančete, malujte, pište, foťte a choďte přírodou. Hned teď.

Třetím stěžejním krokem v novoročním duševním úklidu je inventura v oblasti profesní a pracovní. Chodíte do práce proto, že vás naplňuje nebo proto, že vám poskytuje jakousi finanční jistotu (i když i ta je značně relativní, když si uvědomíme, že nic v životě není jisté)? Ač se to může zdát těžké a možná i bláhové a nezodpovědné, měli bychom dojít do bodu, kdy jednoznačně, bez kompromisů a neochvějně půjdeme za svými sny, a to i těmi pracovními a uvolníme místo všemu novému, co naše srdce naplňuje a čím i my jsme prospěšní pro celek. Když se věnujeme práci, která rozechvívá naše srdce, přichází k nám stále více toho dobrého. Zkuste takovou najít. Zákony vesmíru jsou ve své podstatě dost neúprosné, nicméně když je pochopíme a budeme se jimi řídit, náš život už bude jen a jen naplněný. 

Hojnost plodí hojnost.

Přeji vám všem, ať se vám novoroční duševní inventura povede a já už na ní jdu také pracovat. Moc se těším, s jakou lehkostí půjdu vstříc novému roku, když se mi zase nějakou tu zátěž povede odhodit. 

Je to jako vyrazit na pěší túru bez přebytečných zavazadel. Tak pojďme na to.